Objawy chorób serca

Objawy chorób serca są dosyć charakterystyczne, ale często początkowo są bagatelizowane. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż informacja jaką wysyła nam organizm może nieść za sobą poważne skutki.

Zaniepokoić powinny nas wszelkiego rodzaju bóle w okolicach klatki piersiowej. Często pacjenci nie mówią o bólu, a raczej o ściskaniu czy pieczeniu. Zazwyczaj nie jest to uczucie konkretnie zlokalizowane, ale promieniujące w różnych kierunkach, a rozpoczynające się za mostkiem. Tego typu objawy mogą wskazywać na niedokrwienie mięśnia sercowego czyli chorobę wieńcową. Konsekwencją zaniedbania takich objawów, nie podjęcie leczenia, może być długotrwałe niedokrwienie mięśnia sercowego, którego skutkiem jest obumarcie jego fragmentu, czyli zawał serca.

Kołatanie serca polega na uczuciu nierównomiernej pracy serca, przyspieszenie, a następnie gwałtowne zwolnienie itp. Objaw ten może występować u ludzi zdrowych pod wpływem silnych emocji, po spożyciu używek, po bardzo intensywnym wysiłku czy w okresie menopauzy u kobiet. Gdy występuje jednak często i nie jest wynikiem wyżej wymienionych powodów, może to wskazywać na stany chorobowe serca i wymaga bezwzględnego leczenia.

Niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych zwane sinicą może być również związane z niewydolnością krążenia, miażdżycą, wadami wrodzonymi serca, gdy krew żylna miesza się z krwią tętnicza, aczkolwiek częściej wskazuje to na choroby płuc lub oskrzeli.

Z niewydolnością serca wiążą się również obrzęki. Mogą one mieć różne pochodzenie, ale te związane z nieprawidłową pracą serca dotyczą najczęściej kończyn dolnych i są symetryczne. Pojawiają się zwykle wieczorem, a po wypoczynku nocnym zanikają.

Krótkotrwała utrata przytomności tzw. omdlenie jest spowodowane zmniejszeniem przepływu krwi przez mózg wywołane chwilową niewydolnością serca. Jeśli pojawia się ono bez dodatkowych zewnętrznych czynników takich jak długotrwała pozycja stojąca, silne emocje, przyjmowane leki czy przebywanie w dusznym pomieszczeniu powinno zwrócić naszą uwagę.

Duszności najczęściej towarzyszą chorobom układu oddechowego ale mogą również wskazywać na objawy chorób układu krążenia takich jak niewydolność mięśnia sercowego, wady wrodzone, choroba wieńcowa. Duszność która powinna nas zaniepokoić to taka która występuję po niewspółmiernie małym wysiłku, podczas snu czy podczas zmiany pozycji ze stojącej na leżącą.

Pacjent który zauważy u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów nie powinien ich lekceważyć. Są to sygnały, iż czas najwyższy udać się na konsultacje do lekarza, starając się jak najdokładniej opisać zaobserwowane objawy.

 

 

 

Dodatkowe informacje