Przeziębienie i grypa

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na przeziębienie i grypę. Wiele osób uważa te choroby jako jedność, istnieje jednak między nimi jednak wiele różnic. Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, najczęściej bakteryjna lub spowodowana rinowirusami.

Grypa to choroba wirusowa, znacznie groźniejsza i ostrzejsza od przeziębienia. Tradycyjnie zachorowania na obie choroby łączy się z niskimi temperaturami, jednak nie udowodniono bezpośredniego związku między tymi dwoma zjawiskami. Niektórzy uważają, że wzrost zachorowań jest raczej związany, ze zmianą naszego zachowania. Częściej przebywamy w zamkniętych słabo wietrzonych pomieszczeniach z większą liczbą osób, to ułatwia rozprzestrzenianie choroby – stąd częstsze jej występowanie.

 

Przeziębienie rozwija się i przebiega łagodniej niż grypa. Przeziębienie rozpoczyna się łagodnie, zaczyna się od drapania w gardle, kaszlu, niewielkiego podwyższenia temperatury, od czasu do czasu kichamy. Grypa natomiast atakuje nagle, ścina z nóg, od razu pojawia się wysoka temperatura, złe samopoczucie, „łamanie w kościach”. Grypa często przebiega bez kataru, w przypadku przeziębienia jest on prawie pewny.

Leczenie przeziębienia i grypy jest podobne. Najlepiej pozostać w domu, wypoczywać. Z pomocą może przyjść nam witamina C i rutyna. Jeśli objawy są bardziej uciążliwe, możemy zastosować preparaty złożone typu fervex, gripex – niwelują one objawy, ale należy zwrócić uwagę na skład preparatów, aby uniknąć przedawkowania. Należy jednak pamiętać, że objawy ustępują czujemy się lepiej, ale w dalszym ciągu chorujemy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się połączenie leczenia objawowego z wypoczynkiem.

Obu chorób nie należy lekceważyć, oczywiście groźniejsze powikłania może wywołać grypa- może dojść do zapalenia płuc lub oskrzeli, zapalenia ucha środkowego lub zatok obocznych nosa.. Czasami w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mięśnia sercowego. Dla zdrowego organizmu obie choroby nie są specjalnie groźne, jednak organizm wycieńczony, schorowany może bardzo źle znosić grypę..

 Mgr farmacji Jacek Biel

 

Dodatkowe informacje