Psychologia snu

W każdym cyklu snu wyróżnia się pięć podstawowych faz: usypianie, sen lekki, sen głęboki, sen bardzo głęboki oraz sen paradoksalny. Najważniejszym etapem z fizjologicznego punktu

widzenia jest faza bezpośrednio po zaśnięciu czyli faza snu głębokiego (faza non REM), w czasie której następuje ogólne odprężenie organizmu, w tej fazie odbywa się tak zwany odpoczynek biologiczny. Drugą znaczącą fazą jest sen paradoksalny czyli faza REM, w której pojawiają się marzenia senne. Charakterystyczny w tej fazie jest wzmożony ruch gałek ocznych, zwiększona częstotliwość oddechów oraz spora aktywność mózgu. Na każdym etapie następuje swoista filtracja zapamiętanych przekazów ale jedynie niektóre z nich są utrwalane przez podświadomość. Zwykle po fazie REM następuje wybudzenie oraz powrócenie do pierwszej fazy snu co umożliwia zapamiętanie marzeń sennych, cykl snu powtarza się kilkakrotnie co około 2-3 godziny. W przypadku krótkiego wypoczynku znacznie skrócona jest faza snu głębokiego toteż następuje przejście bezpośrednio do fazy REM, w związku z tym drzemki są bardziej efektywne gdyż organizm w krótkim czasie powraca do formy.

 

Złożoność oraz rodzaj snów jest uzależniony w głównej mierze od rozwoju mózgu, sny są niezwykłym a także wyjątkowo tajemniczym zjawiskiem, któremu w ostatnich latach poświęcono wiele badań wyjaśniających ich znaczenie. Przyjmuje się, że treść snów obejmuje dwa podstawowe poziomy tzw. jawny oraz utajony.  Jawna treść to obrazy które pamiętamy i jesteśmy w stanie je odtworzyć w pamięci zaś w przypadku treści ukrytej czyli utajonej są treściami zamaskowanymi odpowiadającymi za przedstawianie ukrytych pragnień. Określono dwie podstawowe funkcje marzeń sennych, pierwsza z nich to ochrona snu zapewniając jego ciągłość zaś druga to zaspokajanie ukrytych pragnień poprzez postać halucynacji. Rodzaj treści snów zależny jest między innymi od płci oraz wieku, wynikające z ukształtowania oraz różnic systemu myślowego obu płci.  W snach mężczyzn w związku z bardziej agresywna naturą pojawiają się częściej tematy agresji, aktywności fizycznej oraz niespełnionych osiągnięć zaś sny kobiet bogate są często w emocje w związku z tym są też bardziej subtelne. W przypadku dzieci sny odzwierciedlają głównie ich lęki oraz obawy. Marzenia senne wywoływane są między innymi podczas hipnozy, która jest stanem wzmożonej a zarazem selektywnej uwagi. Osoba poddawana hipnozie odrzuca bowiem mało znaczące elementy na rzecz zasugerowanych doznań.

Zbyt mała ilość snu wpływa znacząco na ogólne funkcjonowanie organizmu, więc warto zwracać uwagę na odpowiednią ilość snu. Organizm jest wówczas wypoczęty oraz gotowy do dalszej aktywności w ciągu dnia.

 

 

 

Dodatkowe informacje