Ciąża a hormony

             Ciąża to stan w którym kobieta znajduje się pod silnym wpływem hormonów. Warto było by trochę o nich wiedzieć. Hormony to związki chemiczne, przenoszone przez krew.

Występują w małych stężeniach i mają wpływ na procesy zachodzące w komórkach. Właśnie w ciąży bardziej przypominają o swoim istnieniu. Kiedy dochodzi do zapłodnienia czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, organizm kobiety doznaje prawdziwej rewolucji hormonalnej. Zaczynają działać hormony, które wcześniej były już obecne w organizmie, oraz te które występują tylko w ciąży. Rewolucja ta ma na celu przygotowanie ciała kobiety do porodu oraz zapewnienie dobrostanu dla rozwoju płodu. Hormony w zwiększonych dawkach wpływają również na odczucia. Poranne nudności, wymioty, zmęczenie, zmiany nastrojów to nic innego jak ich działanie.

           

            Dowiedzmy się trochę więcej o „sprawcach” kobiecego stanu.

 

Progesteron jest hormonem, który co miesiąc przygotowuje ciało kobiece na przyjęcie zarodka, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia powoduje złuszczenie śluzówki macicy i wydalenie jej z krwią czyli jest to miesiączka. Natomiast gdy tylko komórka jajowa zostaje zapłodniona, zatrzymuje miesiączkę i kontynuuje swoje działania, jednak teraz z zwielokrotnioną siłą. Odpowiada za zagnieżdżenie się w macicy i bezpieczny rozwój zarodka. Jest hormonem, którego zadaniem jest utrzymanie ciąży. Jego poziom obniża się tuż przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej. Dla kobiety niestety niesie przykre w doznaniach skutki t.j. zgaga, zaparcia, wzdęcia, obrzęki, żylaki, ostuda  (przebarwienia na skórze twarzy). Należy pamiętać, że każda kobieta jest inna i dolegliwości nie muszą występować u wszystkich.

 

Estrogeny to dzięki nim kobieta rozkwita. Piersi stają się większe, biodra zaokrąglone, włosy gęstsze, a skóra delikatniejsza. Hormony te „współpracują” z progesteronem w przygotowaniu śluzówki macicy na przyjęcie zarodka oraz podtrzymanie ciąży. Budzą instynkt „wicia” gniazda pod wpływem którego kobieta myśli o remoncie, zmianie wystroju a wszystko to na przyjęcie nowego członka rodziny.

 

Gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pozytywny wynik w teście ciążowym. Powinna występować tylko w ciąży. Prawdopodobnie jest powodem  nudności i wymiotów w I trymestrze ciąży.

 

Relaksyna to kolejny hormon produkowany wyłącznie w ciąży. Przygotowuje ciało kobiety do porodu. Rozluźnia więzadła kości spojenia łonowego, szyjkę macicy, a wszystko po to by dziecko mogło wydostać się na zewnątrz.

 

Bardzo ciekawa jest obecność adrenaliny w czasie porodu. Odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ budzi w kobiecie złość, która daje siły w najtrudniejszych momentach porodu.

 

Prolaktyna dzięki niej wytwarzany jest pokarm w piersiach. Jest tzw. „hormonem macierzyństwa”, ponieważ kieruje uwagę matki na dziecko. Ma wpływ na wzmocnienie relacji z dzieckiem. Sprawia, że ma więcej siły i lepiej znosi utrudnienia jakie niesie opieka nad dzieckiem np. nieprzespane noce.

           

            Ciąża przynosi  ze sobą bardzo dużo zmian dla kobiety. W tym czasie  władają nią hormony i to one są odpowiedzialne za jej zachowanie momentami niezrozumiałe. Przyszła Mama powinna pamiętać, że nie należy złościć się na stan jaki jej towarzyszy, ponieważ dziecko odczuwa wszystko. Bardzo ważna jest również obecność partnera, który będzie wspierał w trudnych chwilach, choć na pewno nie należy to do łatwych rzeczy. Razem jako przyszli rodzice muszą

uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to stan, który minie po 9 miesiącach. Zostanie nam dziecko, które jest radością i sensem życia każdego rodzica. Dla niego warto „zacisnąć zęby” i przetrzymać ten czas a później cieszyć się obecnością maluszka.

Dodatkowe informacje