Kawa, napój z mocą

            Jedną z najpopularniejszych używek na świecie niewątpliwie jest kawa, która znana jest ludzkości od tysięcy lat, a pochodzi ona z Afryki. Picie kawy zostało rozpowszechnione na dużą skalę przez Arabów dopiero w XI wieku.

            Kawa  jest to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, a podawana jest na ogół na gorąco, można ją podawać z mlekiem, cukrem czy cykorią. Do głównych gatunków kawy zaliczamy Arabica i Robusta, wśród których jest wiele odmian. Zanim kawa znajdzie się na półce sklepowej ziarna kawowca są poddawane wielu obróbkom, po czym uzyskujemy kawę rozpuszczalną, mieloną, zieloną, zbożową oraz w ziarnach. Na rynku jest jeszcze dostępna kawa bezkofeinowa, która ma identyczny zapach jak jej kofeinowe odpowiedniki. Najdroższą natomiast kawą świata jest kawa Kopi Luwak (kawa luwak). Ziarna jej wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna muzanga, który zjada tylko najlepsze owoce kawowca. Po wstępnym przetrawieniu kawa ta traci gorzki smak i posiada lepszy aromat.

            Zdrowotne działanie kawy stało się powodem wielu sporów na temat jej wpływu na organizm człowieka, w związku z tym stała się  napojem dość kontrowersyjnym. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za działanie kawy jest kofeina, która przyspiesza akcje serca  i na krótko podnosi ciśnienie krwi. Ma ona właściwości pobudzające i orzeźwiające, ponadto pobudza przemianę materii oraz zwiększa sprawność naszego mózgu. Poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych oskrzeli, nasz organizm jest lepiej dotleniony. Kawa zwiększa zdolność koncentracji, poprzez  poprawę krążenia w mózgu, zmniejszając potrzebę snu. Ważnymi związkami, które zawiera kawa są przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Przez co może zmniejszać ryzyko wystąpienia wielu nowotworów np. antyoksydanty zawarte w kawie są wchłaniane w odcinku jelita grubego oraz pęcherza, przez co zapobiegają niszczeniu jego ścian przez wolne rodniki. Ponadto kawa dzięki działaniu moczopędnemu, zmniejsza ryzyko raka pęcherza wypłukując z niego szkodliwe substancje wydalane wraz z moczem. Kawa zawiera także kwas chlorogenowy, który wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka wątroby, natomiast kofeina chroni dodatkowo miąższ wątroby przed uszkodzeniem. Do innych prozdrowotnych właściwości kawy zaliczamy jej działanie przeciwalergiczne, ponieważ zmniejsza ona wydzielanie histaminy przez organizm, a kofeina w niej zawarta zmniejsza i zapobiega skutkom ataków alergii.

            Regularne picie kawy w niewielkich ilościach do 3-4 filiżanek dziennie nie ma szkodliwego wpływu na nasz organizm, jednak w większych ilościach wykazuje takie działanie. Skutkiem nadużywania kawy jest obniżenie nastroju, nerwowość, rozdrażnienie oraz problemy z zaśnięciem.
            Niewskazane natomiast jest picie kawy przez osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, arytmie serca, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody czy nieżyt żołądka. Kawa nie polecana jest również dla ludzi mających nerwice oraz zaburzenia emocjonalne. Profilaktycznie odradzana jest także kobietom w ciąży.

 

Dodatkowe informacje