Herbatki ziołowe

Herbatki ziołowe na lato:
- herbatka ziołowa w przypadku nadmiernego pocenia się,
- herbatka ziołowa na chrypkę i ból gardła,
- zioła na ukąszenia owadów,
- herbatka ziołowa w przypadku stresu.

Czytaj więcej...

Marzy Ci się jędrna i elastyczna skóra?

            Wyjątkowo ważne w pielęgnacji skóry jest dostarczanie odpowiednio zbilansowanych składników o działaniu odżywczym, jak również silnie regenerującym. Pozytywnie na skórę oddziaływują składniki pochodzenia roślinnego między innymi wyciągi z alg, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne naskórka. Kolejnymi składnikami, które wpływają na poprawę elastyczności naskórka to składniki o działaniu silnie nawilżającym takie jak mocznik oraz popularnie stosowany kwas hialuronowy.

Czytaj więcej...

Stopy na 6!

Stopy na 6!

  1. Skóra stóp jest dość gruba w związku z tym należy regularnie złuszczać zgrubiały naskórek z użyciem tarki do stóp. Aby ułatwić złuszczanie naskórka warto wymoczyć stopy w kąpieli wodnej z dodatkiem soli bądź płynu do kąpieli, kąpiel wodna powinna trwać około 15 minut.

    Czytaj więcej...

Niedobór witaminy B3 powoduje niepokój, depresje, bezsenność.

Witamina B3 (PP) nazywana inaczej, niacyną czy kwasem nikotynowym należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Witaminę B3 znajdziemy w bardzo wielu produktach żywnościowych, takich jak produkty pełnoziarniste, otręby pszenne, ryby (łosoś), mięso (cielęcina), drożdże, orzechy ziemne, migdały, kasza gryczana, soja czy w świeżych owocach i warzywach.

Czytaj więcej...

Słodki i orzeźwiający Arbuz

Arbuz to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych. Owoc ten pochodzi z Afryki Południowej, ale również uprawiany jest w wielu regionach o ciepłym klimacie. Największym producentem są Chiny, a następnie Turcja. W Europie krajami, w których uprawia się arbuzy to m.in. Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, Francja, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Węgry i Ukraina.

Czytaj więcej...

Moc witamin w owocach leśnych

Jagody, borówki, poziomki, jeżyny, maliny… Każdy z nas zna ich smak i zapach, często wycieczka do lasu kończy się właśnie ich zbieraniem. Pobudzają one nasze zmysły i kuszą samym wyglądem. Owoce leśne są smaczne, zdrowe oraz co najważniejsze małokaloryczne, ponadto samo ich zbieranie w lesie sprawia nam przyjemność. Bogate są w witaminę C, składniki mineralne m.in. żelazo, fosfor, miedź, magnez, cukry proste, białka i kwasy organiczne. Wiele potraw możemy wzbogacić o ich wyjątkowy smak.

Czytaj więcej...

Diosmina

Diosmina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy flawonoidów, który został wyizolowany z owoców cytrusowych. Jednak obecnie otrzymywany jest syntetycznie. Diosmina posiada wiele korzystnych właściwości.

Czytaj więcej...

Kłącze perzu

Kłącze perzu
Perz właściwy (łac. Elymus repens, Agropyron repens) jest gatunkiem byliny, która należy do rodziny wiechlinowatych. Występuje ona w Europie i Azji, w Polsce roślina ta jest bardzo pospolita na całym niżu oraz w niższych położeniach górskich. Surowcem leczniczym jest kłącze perzu (łac. Rhizoma agropyri), które zbiera się jesienią. Perz nazywany bywa także psią trawą, psią paszą, korzenicą czy pernicą.

Czytaj więcej...

Bratek

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) popularnie zwany Bratkiem to roślina jednoroczna dochodząca do około 30 cm wysokości. Występuje powszechnie w całej Europie, porasta głównie łąki, pola  i pastwiska. Łodyga fiołka jest wielokwiatowa i rozgałęziona, kwitnąca od maja do września. Kwiaty kolorowe, trzy dolne płatki zwykle jasne – białe, kremowe bądź żółte zaś dwa górne płatki – ciemny fiolet lub odcień niebieski. Liście ogonkowe, górne o kształcie lancetowatym zaś dolne posiadają kształt sercowaty.

Czytaj więcej...

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to roślina z gatunku pokrzywowatych (Urticaceae) dochodząca zwykle do około 1 m wysokości. Zwykle słabo rozgałęziona, liście równowąskie, po brzegach grubo piłkowane a koniec blaszki jest zwykle zaostrzony. Ogonki liściowe, górna strona liści jak również łodyga pokryte są włoskami parzącymi, które przy bezpośrednim kontakcie powodują bolesne podrażnienia skóry. Młoda jeszcze roślina zawiera znacznie mniej włosków parzących. Kwiaty są niepozorne, zebrane w luźne, groniaste kwiatostany o zabarwieniu zielonym.

Czytaj więcej...

Żeń-szeń

Żeń–szeń (Panax ginseng C.A. Mey) nazywany ginsengiem, jest rośliną, która pochodzi z Chin. Występuje on dziko w północno-wschodnich Chinach, na północy Półwyspu Koreańskiego oraz w Japonii. Surowcem leczniczym tej rośliny są korzenie, które cenione były już w lecznictwie chińskim 4000 lat temu. Uprawa rośliny jest trudna ze względu na jej wymagania, ponieważ lubi ona gleby żyzne, próchniczne, ale przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. W korzeniu zawarte są unikalne, spotykane tylko u żeń-szenia substancje czynne czyli ginsenozydy (panaxozydy).

Czytaj więcej...

Żurawina

Żurawina jest rośliną pochodzącą z terenów Ameryki Północnej. Ma ona małe, czerwone i mięsiste owoce o charakterystycznym cierpko-słodkim smaku, posiadające bardzo dużo witamin. Od wieków znana jest ze szczególnych właściwościach prozdrowotnych. Jej naturalnym środowiskiem są miejsca, które są wilgotne i mokre. W Polsce występuje ona naturalnie głównie żurawina błotna i żurawina drobnolistna.

Czytaj więcej...

Skrzyp polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Występuje przede wszystkim w Europie, a w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą obecną na terenie całego kraju. Skrzyp polny to bylina należąca do rodziny skrzypowatych posiadająca podziemne kłącze podzielone na międzywęźla. Kłącze jest dość długie, czołgające się o brunatnym odcieniu. Pęd płonny dochodzi do około 30-40 cm wysokości i pojawia się pod koniec wiosny.

Czytaj więcej...

Morwa biała

Morwa biała (Morus alba L), drzewo liściaste dochodzące do 10 m wysokości o jajowatych liściach. Owoce to drobne niełupki zebrane w walcowate owocostany o długości około 2 cm, kształtem przypominają owoc maliny. W zależności od gatunku barwa owoców jest zróżnicowana – mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną bądź ciemno fioletową.

Czytaj więcej...

Cynamon

Cynamonowiec (Cinnamomum verum) jest to gatunek drzewa, który należy do rodziny wawrzynowatych, rośnie w lasach tropikalnych i dorasta do 12 m, liście ma jajowate o barwie ciemnozielonej. Najbardziej znanym gatunkiem jest cynamonowiec cejloński oraz cynamonowiec wonny zwany chińskim. Surowcem wykorzystywanym w przemyśle jest kora i liście cynamonowca.

Czytaj więcej...

Len zwyczajny

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny lnowatych. Uprawiana jest w całej Europie. Jedna z najstarszych roślin uprawnych pochodzi  z rejonu Morza Śródziemnego oraz Europy Wschodniej. Surowcem leczniczym lnu są nasiona zwane siemieniem lnianym, które zbierane są latem.

Czytaj więcej...

Szałwia

Szałwia (Salvia officinalis) to rozgałęziona krzewinka o jajowatych liściach dochodząca do około 60 cm wysokości. Kwiaty duże o charakterystycznym fiołkowym zabarwieniu. Liście posiadają intensywny zapach, zbliżony do kamfory. Występuje głównie na obszarach nasłonecznionych, gdzie gleba jest żyzna i bogata w wapń.

Czytaj więcej...

Trwałość kosmetyków

        Kupując kremy zwykle oczekujemy jak najwyżej jakości,  a zapominamy jak istotne jest przechowywanie kosmetyków,  tak by ich działanie nie ulegało przez to istotnym zmianom. Szczególnie istotne jest to w przypadku kremów, toników bądź żeli oczyszczających, które stosujemy na co dzień. Podstawową oznaką iż produkt nie zmienił swoich właściwości jest nieprzekroczona data ważności,

Czytaj więcej...

Sposoby na kobiece libido

Istotnym elementem każdego związku jest bez wątpienia seks, który ma duże znaczenie dla dobrej relacji damsko-męskiej. Libido to mechanizmy, które sterują pobudzeniem seksualnym, jest to chęć oraz zdolność do zaspokojenia potrzeb płciowych, które u kobiet są bardzo złożone.

Czytaj więcej...

Pielęgnacja włosów zimą

Zima to okres wyjątkowo ciężki zarówno dla cery jak i włosów, dlatego też należy je w tym czasie troskliwie pielęgnować. Przebywanie na przemian w ciepłych, ogrzewanych pomieszczeniach oraz w miejscach gdzie panuje niska temperatura wpływa wyjątkowo negatywnie na kondycję włosów.

Czytaj więcej...

Kilka porad jak osiągnąć sukces w rzucaniu palenia

Kilka porad jak osiągnąć sukces w rzucaniu palenia:

- myśl pozytywnie – nie myśl o paleniu, staraj się pomyśleć o czymś innym niż o zapaleniu papierosa, np. o miłych wspomnieniach, mile spędzonym dniu,

Czytaj więcej...

WZW - wirusowe zapalenie wątroby

WZW typu A i B
Wirusowe zapalenie wątroby WZW to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Stanowi ona realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Jej istotą jest uszkodzenie miąższu wątroby.  Wyróżniamy kilka typów chorób w zależności od wirusa, który ją wywołał. Do najczęściej występujących zaliczamy WZW typu A i B.

Czytaj więcej...

Morfologia krwi i badanie ogólne moczu

            Morfologia krwi i badanie ogólne moczu to badania, które każdy człowiek powinien wykonywać. Morfologia krwi polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych. Na badania należy zgłosić się na czczo. Analiza moczu może być wskazówką w wykryciu wielu chorób i informacją o ogólnym stanie zdrowia pacjenta.

Czytaj więcej...

Czekolada

            Czekolada wywodzi się z Ameryki Południowej, pochodzi od drzewa kakaowego, którego łacińska nazwa to Theobroma cacao (Theobroma - pokarm bogów).  Czekolada jest wyrobem cukierniczym, który sporządzany jest  z miazgi kakaowej (kakao), tłuszczu kakaowego (masła kakaowego) oraz innych dodatków.

Czytaj więcej...

Badaj oczy w kierunku jaskry

    Jaskra to poważne schorzenie nerwu wzrokowego. Na jaskrę cierpi kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie z tego część z powodu choroby jest całkowicie niewidoma. Uznano ją za chorobę społeczną, która dotyka ludzi w każdym wieku. Jaskra otrzymała miano cichego złodzieja, ponieważ najczęściej rozwija się bezobjawowo.

Czytaj więcej...

Encyklopedia składników mineralnych

Składniki mineralne inaczej biopierwiastki jest to grupa niezbędnych związków w żywieniu człowieka. Występują one w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
W organizmie człowieka spełniają różnorodne funkcje, w związku z tym muszą być stale dostarczane do organizmu. Stanowią one około 4% masy ciała dorosłego człowieka.

Czytaj więcej...

Encyklopedia witamin

Witaminy to związki organiczne, substancje egzogenne tzn. takie, które muszą być dostarczone z pokarmem, ponieważ organizm sam nie potrafi ich wytworzyć. Z reguły tej wyłamuje się tylko witamina D (kalcyferol), która produkowana jest przez komórki skóry pod wpływem promieni UV.

Czytaj więcej...

Opryszczka wargowa

      Za wystąpienie opryszczki wargowej odpowiada wirus HSV-1 (Herpes simplex). W organizmie pozostaje w uśpieniu nie dając żadnych widocznych objawów. Jednak w przypadku, kiedy układ odpornościowy ulega osłabieniu między innymi w wyniku stresu, przemęczenia, przeziębienia lub intensywnej ekspozycji na słońce, wirus uaktywnia się, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się opryszczki.

Czytaj więcej...

10 zasad jak dbać o piękne i lśniące włosy.

1. Odżywiaj! Stosuj odżywki do włosów co najmniej 2 razy w tygodniu na minimum 15  minut.

2. Regularnie podcinaj końcówki.

3. Stosuj różnego rodzaju płukanki do włosów z wyciągu z pokrzywy, skrzypu polnego bądź rumianku.

Czytaj więcej...

10 zasad jak dbać o zdrowe dłonie i paznokcie.

Dbaj o zdrowie swoich dłoni i paznokci.

Chroń i pielęgnuj.

Nawilżaj i odżywiaj.

 

Czytaj więcej...

10 zasad jak zachować piękną i młodą skórę twarzy.

1. Oczyszczaj! Codziennie rano i wieczorem dokładnie oczyszczaj skórę twarzy żelem myjącym, a następnie osuszaj ręcznikiem papierowym. Ręczniki papierowe zmniejszają ryzyko przenoszenia bakterii, które mogą znajdować się na zwykłych ręcznikach bawełnianych.

2. Stosuj maseczki. Regularnie stosuj maseczki odżywcze, również na szyje oraz dekolt. Co najmniej raz w tygodniu.

Czytaj więcej...

Bulimia

Bulimia czyli żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), nazywana również „wilczym głodem” jest chorobą o podłożu psychicznym. Zaburzenie to charakteryzuje się okresowymi napadami niekontrolowanego przyjmowania pokarmów po którym następuje poczucie winy i podejmowanie czynności zmierzających do usunięcia nadmiaru przyjętych kalorii.

Czytaj więcej...

Anoreksja

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)  jest jedną z chorób cywilizacyjnych. To zaburzenie odżywiania jest nieodłącznie związane z  procesem odchudzania. Charakteryzuje się celową utratą wagi, utratą apetytu i łaknienia oraz niechęcią do przyjmowania pokarmów.

Czytaj więcej...

Dieta w ciąży

Ciąża to ważny czas  w życiu każdej kobiety. Podstawowym czynnikiem dla rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka jest sposób oraz jakość odżywiania kobiety w ciąży.

Czytaj więcej...

Nadmierne pocenie się

Wydzielanie potu to naturalny mechanizm, który pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała chroniąc tym samym przed przegrzaniem się organizmu.

Czytaj więcej...

Łysienie

Łysienie androgenowe zwane inaczej łysieniem typu męskiego to najczęściej spotykany typ łysienia. Wywołane jest w głównej mierze przez oddziaływanie męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu.

Czytaj więcej...

Ciąża a hormony

             Ciąża to stan w którym kobieta znajduje się pod silnym wpływem hormonów. Warto było by trochę o nich wiedzieć. Hormony to związki chemiczne, przenoszone przez krew.

Czytaj więcej...

Dieta przed ciążą

 Planowanie ciąży to ważny moment w  życiu każdej kobiety. W tym okresie powinno się zmienić sposób odżywiania na zdrowszy oraz zmienić styl życia.

Czytaj więcej...

Magnez

Magnez odgrywa znaczącą rolę w organizmie człowieka. Wpływa na pracę mięśni w tym mięśnia sercowego, a także prawidłowy rozwój kości i zębów. 

Czytaj więcej...

Apteczka domowa

Apteczka powinna być na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Jej skład musi być dobrany w zależności od ilości domowników, ich wieku i stanu zdrowia.

Czytaj więcej...

Migotanie Przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęstszą postacią zaburzeń rytmu serca. Występuje u 1-2% ludzi dorosłych, a wśród osób po osiemdziesiątym roku życia dotyka co dziesiątej osoby!

Czytaj więcej...

Odchudzanie

Wiosna – dobry czas na odchudzanie

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Warto  w tym okresie wprowadzić także zmiany w naszym własnym życiu np. zmiany w wyglądzie. Po zimie często zostają  tu i ówdzie zbędne kilogramy, które spędzają nam sen z powiek.

Czytaj więcej...

Jak skutecznie leczyć hemoroidy

Hemoroidy to struktura zlokalizowana w okolicy odbytu. Składa się na nią sieć naczyń krwionośnych wypełnionych krwią.Stany chorobowe pojawiają się, gdy naczynia krwionośne zwiększają swoją objętość lub się przemieszczają. Pojawia się wtedy dyskomfort objawiający się pieczeniem, swędzeniem, bólem, trudnościami z wydalaniem stolca oraz krwawieniem. Taki stan nazywany jest żylakami odbytu.

Czytaj więcej...

Pielęgnacja włosów

Włosy to istotny element wyglądu, zadbane są wyrazem dobrego stanu zdrowia.  Niewłaściwa dieta, osłabienie organizmu lub nawet brak witamin może powodować osłabienie włosów co może prowadzić do ich wypadania.

Czytaj więcej...

Zaparcia, czym są i jak sobie z nimi radzić?

 Czym są zaparcia?
    Zaparcia są to zaburzenia układu pokarmowego, które objawiają się trudnościami z oddawaniem stolca. Obecnie zaparcia stają się coraz większym problemem społeczeństwa.

Czytaj więcej...

Żylaki – objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki – przewlekła niewydolność żylna, to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Pojawiają się one zazwyczaj na kończynach dolnych. Objawiają się widocznymi przez skórę zgrubieniami, guzkami jak również przebarwieniami. Obserwowane są także uczucie ciężkości nóg, pieczenie lub drętwienie oraz opuchlizna.

Czytaj więcej...

Odnowa wiosenna

Wiosna to okres, kiedy wszystko wokół budzi się do życia, także nasza skóra i włosy potrzebują natychmiastowej odnowy po Zimie.  Po zimnych dniach skóra jest pozbawiona blasku, blada i zmęczona toteż wymaga szczególnej troski.

Czytaj więcej...

Prostata - leczenie i zapobieganie

 Prostata bywa problemem bardzo wielu mężczyzn zwłaszcza w starszym wieku. Jest to gruczoł zaliczany do męskiego układu rozrodczego, który jest odpowiedzialny za produkcje wydzieliny będącej jednym ze składników spermy.

Czytaj więcej...

Objawy chorób serca

Objawy chorób serca są dosyć charakterystyczne, ale często początkowo są bagatelizowane. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż informacja jaką wysyła nam organizm może nieść za sobą poważne skutki.

Czytaj więcej...

Przeziębienie i grypa

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na przeziębienie i grypę. Wiele osób uważa te choroby jako jedność, istnieje jednak między nimi jednak wiele różnic. Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, najczęściej bakteryjna lub spowodowana rinowirusami.

Czytaj więcej...

Rak piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Zmiany nowotworowe powstają, gdy zdrowe komórki zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany, tworząc guzy. Mogą mieć one charakter niezłośliwy, dobrze odgraniczony, nie dający przerzutów lub złośliwy, gdy rozprzestrzenia się do innych części ci.

Czytaj więcej...

Zasady zdrowego odżywiania

Właściwa dieta oraz sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, które jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mamy wiele złych nawyków żywieniowych, które należy zmienić. Tak, więc aby nasza dieta była prawidłowa należy zapamiętać kilka ważnych zasad zdrowego odżywiania.

Czytaj więcej...

Psychologia snu

W każdym cyklu snu wyróżnia się pięć podstawowych faz: usypianie, sen lekki, sen głęboki, sen bardzo głęboki oraz sen paradoksalny. Najważniejszym etapem z fizjologicznego punktu

Czytaj więcej...

Cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z chorób o podłożu metabolicznym, która charakteryzuje się występowaniem podwyższonego poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemią. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez komórki β trzustki.

Czytaj więcej...

Komary i kleszcze

Jak co roku, po chłodnych zimowych miesiącach czekamy na ocieplenie, ale niestety wraz z nim pojawiają się stawonogi, które starają się uprzykrzyć nam życie.

Czytaj więcej...

Sposoby na zdrowy kręgosłup

Kręgosłup jest podstawowym elementem szkieletu człowieka. Utrzymuje prawidłową postawę ciała, stanowi zaczep dla wielu kości i mięśni, amortyzuje wstrząsy oraz ochrania rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Krzywizny kręgosłupa zwiększają jego wytrzymałość i odporność na obciążenie.

Czytaj więcej...

Alergia

Popularnie nazywana uczuleniem, jest to reakcja immunologiczna (odpornościowa) na alergen, czyli czynnik wywołujący alergie. Jest to nadreaktywność układu odpornościowego, gdyż w normalnych warunkach organizm nie powinien odpowiadać na obecność alergenu.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Dodatkowe informacje